Člověk musí hořeti - knižní rozhovor s Bohumilem V. Tajovským

9.11.2009

Vychází druhé revidované vydání s novým obrazovým a fotografickým doprovodem. Kniha, která v anketě Katolického týdeníku byla vyhlášena knihou roku a bodovala také v anketě Lidových novin.

Želivský opat Bohumil Vít Tajovský (1912–1999) je všeobecně vnímán jako „jeden ze zcela mimořádných svědků víry 20. století, člověk plný odhodlání, odvahy a schopnosti nést utrpení“. Tak svého přítele charakterizoval břevnovský opat Anastáz Opasek. Laskavost i nepoddajnost ve Vítu Tajovském nezlomily ani roky strávené v nejtěžších komunistických věznicích.
Byl zatčen kvůli tzv. číhošťskému zázraku a v prvním církevním monstrprocesu byl odsouzen k dvaceti letům žaláře.

Bohumil Tajovský se narodil na Havlíčkobrodsku a s Vysočinou byl spojen téměř celý jeho život. Síla jeho osobnosti však hranice tohoto regionu výrazně přesáhla. Tajovský tak ve svém životopisném rozhovoru může vzpomínat na takové postavy jako např. Josef Beran, Jakub Deml, Josef Florian, Václav Havel, Gustáv Husák, Jan Masaryk, Suzanne Renaud, Václav Renč, Bohuslav Reynek, Pavel Tigrid, František Tomášek, Jan Zábrana či Jan Zrzavý. Opat Tajovský zemřel ve zdech svého milovaného kláštera na den přesně půl století poté, co se v Číhošti za zády P. Toufara pohnul křížek...

Ukázky z knihy:

 

Autor: Aleš Palán, Jan Paulas
Kniha: Člověk musí hořeti - Knižní rozhovor s Bohumilem V. Tajovským
Vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101473-