Karel Weirich - neznámý příběh českého odbojáře vyšel knižně

27.10.2015


Spravedlivý riskuje
Karel Weirich, český novinář a zachránce Židů v Itálii

 

Spravedlivý riskuje

Karel Weirich, český novinář a zachránce Židů v Itálii
Alberto Tronchin
Info a běžná cena: brožovaná, 144 s., 199 Kč
Téma: historie, judaika
Edice: Osudy
Vydáno: 2015
Objednací číslo: 101938
Druh zboží: kniha
 Koupit

 

Anotace knihy
Život Karla Weiricha (1906–1981) zůstal donedávna neznámý jak české, tak italské veřejnosti. Karel Weirich pracoval jako novinář, stenograf a účetní. Od roku 1935 působil jako vatikánský korespondent ČTK. Během druhé světové války se mu z Říma podařilo jedinečným způsobem organizovat pomoc pro pronásledované Židy pocházející z Ćeskoslovenska. Ohniskem jeho aktivit byl koncentrační tábor Ferramonti di Tarsia v Kalábrii, kde bylo zadržováno několik set československých Židů, pasažérů ztroskotané lodi Pentcho, jež mířila do Palestiny. Sám Karel Weirich kvůli tomu skončil v koncentračním táboře, ale před smrtí ho zachránilo osvobození tábora Američany a konec války.
Kniha Alberta Tronchina popisuje, jak konkrétně Weirich své aktivity ve prospěch Židů rozvíjel, a dává do kontextu lokální události s dějinami holocaustu a protifašistického odboje. V knížce najdeme i cenné archivní materiály (fotografie, tajné zprávy o situaci v Protektorátu Čechy a Morava, seznamy zachráněných aj.) a podrobnosti o tom, jakými kanály pomoc proudila a kdo se na ní podílel.
Klíčová slova
judaismus-holokaust
Nabídka podobných titulů:
podobné tituly
- tituly od tohoto autora: Tronchin Alberto  
- tituly z této edice: Osudy
- Tituly k tomuto tématu: historiejudaika
- Tituly ke klíčovým slovům této knihy: judaismus-holokaust 

 

Pocta odbojáři: Novinář Weirich za války zachránil 200 Židů

 

Praha - Dramatické osudy českého novináře Karla Weiricha si v Praze připomněli účastníci konference věnované památce statečného, ale málo známého odbojáře, který za druhé světové války v Itálii zachránil životy dvěma stovkám internovaných československých Židů. Publikaci o Weirichovi, bývalém redaktoru ČTK, vydalo nedávno Karmelitánské nakladatelství v překladu z italské životopisné studie. Ve středu 28.10.2015 by měl být být v Praze Weirich posmrtně vyznamenán. (více - odkaz na ceskenoviny.cz)