´Uprchlický farář´ P . Pavel Kučera zemřel

29.2.2016


Lágr
Pavel Kučera v rozhovoru s Alešem Palánem

Ve středu 24. února 2016 zemřel Mons. Pavel Kučera. Sám utečenec, který jako kněz pečoval o utečence z komunistického Československa. Více se o životě P. Kučery můžete dozvědět z knihy rozhovorů Lágr.

Lágr

Pavel Kučera v rozhovoru s Alešem Palánem
Aleš Palán
Info a běžná cena: vázaná, 142 s., 199 Kč
Téma: historie
Edice: Rozhovory
Vydáno: 2009
Objednací číslo: 101238
Druh zboží: kniha
Koupit

 

Anotace knihy
Odchod ze země původu je fenomén, který se českou historií táhne po staletí. Málokdy v historii však zasáhl samou podstatu naší společnosti tak jako ve 20. století. Nemalá část exulantů stanula před branami utečeneckého tábora Zirndorf v Bavorsku. Duchovní i ekonomickou pomoc, radu i podporu jim tu neúnavně poskytoval táborový kaplan Pavel Kučera (1932).
Vzhledem k tomu, že Mons. Pavel Kučera stál v pomyslné „první linii“, mohl utečence poznat v jejich skutečném lidství. Kučera nezastírá, že mezi uprchlíky byli komunističtí agenti, nevyzrálé osobnosti, stejně jako lidi, kteří se exilem pokoušeli řešit své osobní problémy. Ty příběhy někdy bývají opravdu hodně bolestné…
A naopak: už v Československu, kdy pracoval jako dělník a měl kontakty na tajnou církev, ale i během čtyř desítek let strávených v exilu, se Pavel Kučera setkal s celou řadou inspirujících osobností. Hovoří např. o Josefu Beranovi, Pavlu Hnilicovi, Bóžovi Modrém, Járovi Kohoutovi, Karlu Krylovi, Anastázi Opaskovi, Tomáši Špidlíkovi, Štěpánu Trochtovi a dalších. A vyprávět, to Pavel Kučera umí!
Kniha Lágr zaznamenává dosud poněkud opomíjenou kapitolu české novodobé historie. Exulanti se snažili na dobu strávenou v táboře co nejrychleji zapomenout. Česká literatura by to ale dělat neměla.
 
  O autorovi
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Kučera Pavel  Palán Aleš  
- tituly z této edice: Rozhovory
- Tituly k tomuto tématu: historie
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství