Dogmatika pro studium i pastoraci - Úvodní slovo arcibiskupa Dominika Duky
18.11.2010
Vážení čtenáři, dostáváte do rukou překlad sedmého vydání vysokoškolské učebnice dogmatiky německého teologa a řezenského biskupa Gerharda Ludwiga Müllera, žáka profesora teologie a mohučského biskupa kardinála Karla Lehmanna, který po dvě desetiletí předsedal Německé biskupské konferenci.
Pro českého čtenáře a studenta může být zajímavé to, že oba teologové jsou biskupy na stolcích, jež byly i našimi biskupskými katedrami. Řezenský biskup byl naším biskupem díky ochotě a podpoře sv. Wolfganga až do zřízení pražského biskupství v roce 973. Pod mohučského arcibiskupa jsme patřili až do založení pražského arcibiskupství za vlády Otce vlasti Karla IV. v roce 1344; mohučští arcibiskupové také do té doby korunovali naše krále.
G. L. Müller se zaměřuje hlavně na ekumenu, dějiny novověké teologie a ekleziologii. Za svou vědeckou činnost byl odměněn čestnými doktoráty na katolické univerzitě v Lublinu, na katolické univerzitě Stefana Wyszyńského ve Varšavě a na papežské univerzitě v Limě. G. L. Müller je zároveň čestným členem Papežské akademie sv. Tomáše Akvinského v Římě a členem korespondentem Královské akademie v Madridu a velkým kancléřem Katolické vysoké školy církevní hudby a pedagogiky v Řezně. Vyvrcholením jeho vědecké činnosti je zřízení Institutu papeže Benedikta XVI. v roce 2008.
Biskup Müller je autorem několika set publikací. Byl hostujícím profesorem na univerzitách v Cuscu v Peru, v Madridě, Filadelfii, Kerale, Santiagu de Compostela, Salamance, Lateránské univerzitě a v São Paulu v Brazílii. Jeho dogmatika byla přeložena do španělštiny, italštiny, maďarštiny a nyní vychází česky. Její zaměření pro studium a praxi svědčí o tradiční formě výuky teologie v středoevropském prostoru. S touto praxí se setkáváme od 18. století a ukazuje nám, že otázka permanentního studia není tak úplně novým objevem.
Učebnice G. L. Müllera je po učebnicích Michaela Schmause, původně profesora teologické fakulty Německé univerzity v Praze, a po devítisvazkové Malé katolické dogmatice J. Auera a J. Ratzingera třetí nejvýznačnější německou dogmatikou po druhé světové válce. Paradigmata Müllerovy dogmatiky jsou blízká našemu církevnímu a společenskému prostoru, o čemž svědčí čestné doktoráty na univerzitách v Polsku. Rozšíření této učebnice v iberoamerickém světě, stejně jako působení autora v těchto oblastech, kde žije více než polovina katolíků, je zárukou skutečné otevřenosti a světovosti témat probíraných v této knize.
Český překlad knihy představuje v současné době v naší zemi jedinou ucelenou a úplnou vysokoškolskou učebnici dogmatiky. Může tak být jedinečnou pomůckou pro studium katolické dogmatické teologie na teologických fakultách, ale i studijním pramenem pro prohlubování vzdělání kněží a katechetů v duchovní praxi v rámci stálé formace. Děkuji na tomto místě všem překladatelům, Karmelitánskému nakladatelství a také Ackermann-Gemeinde, která finančně přispěla k uskutečnění tohoto významného a užitečného projektu.
V Praze dne 20. 10. 2010
+ Dominik Duka OP
arcibiskup pražský,
předseda České biskupské konference a Komise ČBK pro nauku víry
kniha: Dogmatika pro studium i pastoraci
autor: Gerhard Ludwig Müller
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101370-
Sekce: čtenářský koutek | Tisk | Poslat článek známému
Související články
aktuality
30.11.2024
Kardinál Tomášek - legenda církve v době komunistického režimu
Hrdinou se člověk nerodí, ale stává
Jaroslav Šebek
21.10.2024
Spiritualita připodobnění Bohu v západním křesťanství
Proměna člověka v Kristu
Jaroslav Vokoun