Ježíšovo utrpení, smrt a pohřbení (rozjímání)
29.9.2006
Trpěl pod Ponciem Pilátem, ukřižován umřel i pohřben jest; sestoupil do pekel
Evangelium přináší jako slova umírajícího Ježíše výkřik žalmu 22: "Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?" (Mk 15, 34 = Mt 27,46). Toto zvolání vyjadřuje Ježíšovu opuštěnost na kříži, jež se stala kamenem úrazu křesťanské interpretace tajemství Velkého pátku a středem různých "teologií Božího utrpení", snažících se v hlubokém poznání Ukřižovaného najít základní smysl utrpení světa.
Protože tento žalm je zpěvem důvěry v Boha, tradiční exegeze v něm zdůrazňovala vyznání bezmezné Ježíšovy důvěry vůči Otci. Evangelista Lukáš však vyjadřuje vztah důvěry mezi Otcem a Synem zcela jinými slovy: "Otče, do Tvých rukou poroučím svého ducha" (Lk 23,46). Musíme se tedy přiblížit k tajemství Kristovy opuštěnosti na kříži tak, že nebudeme interpretovat Ježíšovo zvolání ve světle tohoto žalmu, ale naopak odhalíme jeho smysl na základě Ježíšovy zkušenosti. Pouze tak bude respektována jedinečnost této historické události, vyjádřená ve zhuštěné formě slovy víry, odvolávajícími se na historický údaj "trpěl pod Ponciem Pilátem".
Bože ukřižovaný za život světa,
nauč nás naslouchat
výmluvnému tichu Tvého umučení,
které zjevuje nekonečnou lásku.
Dej, ať umíme rozpoznat
ve Tvé smrti
smrt smrti
a ve Tvé opuštěnosti
dar pocházející od Toho,
kdo Tě opustil.
A v síle Ducha,
božského Utěšitele v nezměřitelné bolesti deváté hodiny,
ať se spolu s Tebou umíme odevzdat
do Otcovy náruče,
abychom proměnili dějiny naší bolesti
i všechno lidské utrpení
v dějiny lásky, která vítězí nad smrtí.
Sekce: čtenářský koutek | Tisk | Poslat článek známému
aktuality
14.6.2026
Autogramiáda knihy rozhovorů s arcibiskupem Josefem Nuzíkem
Srdečně vás zveme na setkání s arcibiskupem Josefem Nuzíkem, předsedou ČBK, u příležitosti představení nové knihy rozhovorů „Na život není nikdo sám“. v úterý 16. června 16.30–17.30 na nNádvoří kostela Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1

Na život není nikdo sám
Jiří Gračka, Josef Nuzík
28.3.2026
Rok sv. Františka a klasická knížka od G. K. Chestertona

Svatý František z Assisi (2. vydání)
Gilbert Keith Chesterton
13.3.2026
Jaké jsou dobré knihy 2025?
Přinášíme vám výsledky každoroční ankety DOBRÁ KNIHA z Katolického týdeníku. Jednoznačně zvítězila kniha KDYŽ BŮH NIKOMU NECHYBÍ od Jana Loffelda.
20.1.2026
Dobroty sestry Vojtěchy v prezidentské kuchyni

Český prezident Petr Pavel během své návštěvy papeže Lva XIV. ve Vatikánu (19.1.2026) navštívil se svou chotí i Papežskou kolej Nepomucenum, kde se setkal s rektorem Tomášem Koumalem, českými bohoslovci a sestrami boromejkami. Sestra Vojtěcha při té příležitosti pohovořila s první dámou Evou Pavlovou a věnovala ji svoji poslední kuchařskou knihu Dobroty sestry Vojtěchy, kterou vydala v našem nakladatelství v závěru loňského roku. (©japo) více



